صنایع دستی در بازار آینده ایران

در سال های اخیر توجه ویژه ای بر روی مقوله صنایع دستی شده است. با رونق کسب و کارهای اینترنتی فضایی جدید بر روی این صنعت کهن ایرانی باز شده و امید است با بهره گیری از ظرفیت های فناورانه و استفاده از خلاقیت بتوان موانع رشد و توسعه این صنعت بر طرف کرد.

دو رویکرد نوین دولت در این حوزه (تاسیس وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی و از سوی دیگر ورود معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به حوزه توسعه کسب و کارهای فرهنگی محور) ظرفیت های جدیدی را در این بازار ایجاد خواهد نمود.

اما کاستی های زیر ساختی در حوزه صنایع دستی و وجود مقاومت در فعالین این صنعت در توسعه و بروز رسانی این صنعت نیز خود معضلاتی را در پیش خواهد داشت.

بخشی از فعالین حوزه صنایع دستی بر این باورند که نباید خلاقیت و نوآوری در این صنعت به صورت جنبشی تجاری دنبال شود چون ماهیت صنایع دستی که متکی بر میراث فرهنگی است  را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

از سویی فرهنگی محصول آمیختگی میراث گذشتگان و امروز جامعه بوده و نشانه های ملموس و غیر ملموس آن در جای جای زندگی بشر نهادیه شده و تفکیک سبک زندگی از مفاهیم فرهنگی و میراث و صنایع دستی امری غیر منطقی است.

برای حفظ میراث گذشتگان و برای مقابله با تهاجم فرهنگی جوامع باید همواره بر داشته های فرهنگی و میراث اجدادی خود اتکا کنند و در تعاملات روزمره از آن ها بهره ببرند حال چه در حوزه سخت افزاری مانند صنایع دستی و چه در حوزه های نرم افزاری مانند آداب و روسوم و جشن های ملی …

باید اقشار تولید کننده محصولات فرهنگی بالاخص حوزه صنایع دستی به این باور برسند که آنچه اهیمت دارد توسعه و نشر و فراگیری محصولات این صنعت در تمام بخش های و طبقات اچتماعی است و باید بتوانند با عرضه مناسب صنایع دستی میراث گذشتگان را کاربردی در خدمت امروز و فردای جامعه قرار دهند.

این امر بجز بروز رسانی ابزار و تنوع محصول و خلاقیت در طراحی و نحوه بازاریابی و عرضه نیست و مشتریان باید با هر سلیقه ای جذب این صنعت و محصولات آن گردند.

در سطح ایده آل عرضه محصولات صنایع دستی به جوامع دیگر به منظور توسعه فرهنگی و بست میدان فرهنگی ملت ها مدنظر است همانطور که می بینیم آمریکا با توجه به عدم سابقه تمدنی تلاش دارد این خلع را از طریق عرضه محصولات فرهنگی دیگر از قبیل سینما و موسیقی جبران نماید یا کشورهای اروپایی از طریق توسعه موزه ها و بازارهای مشترک محصولات فرهنگی در تلاش هستند تا بتوانند فرهنگ ملی و منطقه ای خود را در دیگر نقاط و ملت ها توسعه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *